Najít kamarády
zažít dobrodružství

Výzkum pro Skautský institut: Odvaha je důležitá pro polovinu Čechů

8. 2. 2023 Vše

Pro českou společnost odvaha není silným společenským tématem a nemáme ani dost veřejných vzorů. Přesto s ní téměř každý má zkušenost a jsou chvíle, kdy se dokážeme překonat a být odvážní. Tyto výsledky přinesl výzkum, který pro Skautský institut připravila společnost Behavio.

Výzkum pro Skautský institut: Odvaha je důležitá pro polovinu Čechů

Skautský institut mapuje vztah české společnosti k odvaze dlouhodobě. Natočil k tomuto tématu nejprve cyklus rozhovorů s inspirativními osobnostmi nazvaný Nebát se. A stejně jako v případě první série těchto rozhovorů, které se týkaly tématu strachu, ji zakončil představením výsledků sociologického výzkumu.

Vzešla z něj řada dat a zjištění, která mohou být zajímavá pro skautskou i neskautskou veřejnost. Z výsledků například vyplynulo, že mít odvahu je v životě důležité pro padesát procent dotazovaných. Jako důležitější vlastnosti dotazovaní uváděli tyto kategorie: dělat kvalitně a dobře svoji práci (85 procent dotázaných), ostatní se na mě můžou spolehnout (82 procent) a postavit se za to, co mi přijde správné (81 procent).

Odvážlivci mezi námi

Za odvážné se označila jen necelá pětina dotazovaných. Výzkum dále sledoval i hodnoty, kterými se ti, kteří se označují za odvážné, odlišují od zbytku společnosti. Autoři výzkumu přitom zjistili, že tito „odvážlivci“ si například více cení otevřenosti vůči různým pohledům na svět a nezištné pomoci ostatním.

Třináct procent dotázaných se za odvážné nepovažovalo vůbec, jako důvod uváděli, že jdou neradi do konfliktu, bojí se říkat svůj názor nebo dělat velké změny. Téměř 70 procent uvedlo, že jsou odvážní jen někdy podle situace. Nejčastěji se překonávají, když je třeba chránit rodinu.

Co je pro nás odvaha?

Jako odvážné činy respondenti nejčastěji uváděli: říct veřejně svůj názor, být sám sebou, pomoci potřebným, postavit se nespravedlnosti ale i některé názory (například: být pro/proti válce na Ukrajině nebo být/nebýt očkovaný).

Za osobní soukromé vzory dotazovaní nejčastěji uváděli své nejbližší – rodiče, děti, (ex)partnery). Z veřejných vzorů uváděli historické osobnosti (Milada Horáková, Tomáš Garrigue Masaryk nebo Jan Palach), politiky ale i fiktivní literární nebo filmové postavy (Superman, Batman, Harry Potter,…). Odvaha se dnes v Česku odehrává především v osobních věcech v běžném každodenním životě, spíš než na veřejné rovině, což je vidět z chybějících vzorů. Respondenti jen horko těžko někoho lovili z paměti. A to je podle mě škoda,” komentuje tuto část výzkumu skaut a sociolog Vojtěch Prokeš ze společnosti Behavio.

O výzkumu

Kvantitativní výzkum, forma dotazování CAWI, sběr dat 2.–5. prosinec 2022, 1 000 lidí, reprezentativní vzorek online populace ČR. Výzkum vznikl pro pořad Nebát se Skautského institutu. V průběhu dvou let v této sérii vzniklo 65 rozhovorů s inspirativními osobnostmi o překonávání strachu a nalézání odvahy. Hosty Jiřího Pasze a Marianny Stránské byli mezi jinými moderátor Daniel Stach, architekt David Vávra, herečka Martha Issová, novinářka Petra Procházková nebo romský klavírní virtuos Tomáš Kačo. Všechny rozhovory jsou dostupné jako videa na YouTube nebo podcasty na kanálech Skautského institutu.

Rozhovor o výzkumu se sociologem V. Prokešem

Zde si můžete pustit celý rozhovor se skautem a sociologem V. Prokešem, který je autorem výzkumu o odvaze: