Začíná Měsíc dobročinné závěti. Můžete v něm podpořit i skauting

13. 9. 2022 Vše

Koalice Za snadné dárcovství, jejímž členem je i Junák – český skaut, pořádá v těchto dnech další ročník akce, při které dárcům a dárkyním proplácí notářský poplatek za sepsání dobročinné závěti.

Mnoho z nás již běžně reaguje na různé výzvy a přispívá na řadu projektů, včetně těch skautských. Možnost daru prostřednictvím závěti je však mezi formami pomoci celkem nová. A využívají ji i první skauti.

Těm, kdo se rozhodnou ve své závěti podpořit vybranou dobročinnou organizaci, proplatí Koalice Za snadné dárcovství za finančního přispění Nadace Via ve dnech od 13. září do 12. října 2022 náklady na notářský poplatek za sepsání zápisu o závěti, který činí 1 800 korun bez DPH.

Borůvka: Člověk může být užitečný i po smrti

„Podle mě to dává smysl. Člověk může být užitečný i po smrti. Pracuji ve zdravotnictví a tam je smrt na denním pořádku, ať už jsou to nehody či závažná onemocnění. Do důchodu se může stát spousta věcí, takže není na co čekat. V mém okolí se všichni podivovali, co to blázním dělat závěť, když mi ještě nic není. Ale já si za tím stojím, je to dobrý způsob, jak uspořádat své věci,“ popisuje své rozhodnutí zahrnout do závěti i skautský okres, ve kterém dlouhodobě působí jako místopředsedkyně okresní rady Šárka Fabiánová – Borůvka.

Junák – český skaut, okres Opava je tak v její závěti uvedený jako čtvrté dítě. To znamená, že dostane stejný podíl jako zákonní dědicové. „Bude to finanční částka, protože pokud to není klubovna či základna, tak by to nebylo smysluplné. A pro junácký okres jsem se rozhodla proto, že může odkaz dobře využít pro větší počet dětí. Strávila jsem ve skautských oddílech třicet let a získala jsem tam druhou rodinu. Daruji průběžně, ale chtěla bych darovat něco, co by po mně zůstalo,“ dodává Borůvka.

Příležitost k zamyšlení o svém odkazu

Měsíc dobročinné závěti se neklade za cíl nikoho strašit ani nutit. Nabízí spíše příležitost přivést k zamyšlení nad uspořádáním svých věcí. Ve chvíli, kdy je čas na vážná rozhodnutí, mít možnost uvažovat, jaký odkaz zanechávám a jak si přeji, aby s ním bylo dále naloženo. Dobročinná závěť neomezuje rodinu, myslí především na ni. Ale dává také prostor rozhodnout, jakým způsobem podpořit organizaci nebo projekt, který má pro nás důležitý ideový přesah. Cítíme-li k některým myšlenkám nebo projektům sympatii nebo chceme-li poděkovat, za to co jsme díky ním získali nebo mohli prožít, můžeme to dát najevo i závětí.

K iniciativě se přidává i Skautská nadace Jaroslava Foglara. Ta nabízí zájemcům bližší konzultaci a vhled do problematiky a v rámci grantového projektu podporuje jak dobročinné závěti ve prospěch nadace, tak i lokálního skautingu.

Více informací o Měsíci dobročinné závěti najdete na webové stránce www.zavetpomaha.cz

3 otázky o dobročinné závěti

Kdo může darovat peníze či pozůstalost?

Darovat může snadno každý. I malý dar má smysl. Jakákoliv výše daru pomůže. Darovat tímto způsobem není jen pro velmi majetné lidi, i malá finanční částka má pro organizaci velký význam. Velké množství malých darů má dokonce větší sílu než jeden mimořádný dar, který by nikdo nenásledoval.

Proč je výhodou sepsat závěť včas?

Rozhodujte o svých financích sami. Ještě za života si zvolíte, co se stane s vašimi penězi. Podpoříte tak, co máte rádi, ovlivníte přímo, co se stane s vaším celoživotním majetkem.

Je sepsání závěti složité?

Sepsání závěti není ani složité ani drahé. Se vším vám mohou pomoci ve Skautské nadaci Jaroslava Foglara. V případě notářského sepsání závěti podporující skauting nabízí nadace proplacení notářského poplatku.

Koalice Za snadné dárcovství sdružuje více než třicet pět významných a respektovaných neziskových organizací (např. Amnesty International ČR, Armáda spásy, Člověk v tísni, Domov Sue Ryder, Lékaři bez hranic, Post Bellum, Junák – český skaut, Zdravotní klaun ad.) Tato nezávislá platforma pracuje na rozvoji individuální filantropie v České republice, vedle osvětové kampaně Závěť pomáhá uskutečňovala pravidelně na podporu pravidelného dárcovství další aktivity.