Závod Napříč Prahou – přes tři jezy přivítal rekordní počet posádek

30. 9. 2023 Vše

Každý rok, na svátek sv. Václava, zaplní tok Vltavy v historickém centru Prahy stovky pramic, kánoí, kajaků. Pouze jeden den v roce se otevírají pražské propusti pro největší skautskou akci pro veřejnost nazvanou „Napříč Prahou – přes tři jezy“.

Závod Napříč Prahou – přes tři jezy přivítal rekordní počet posádek

Foto: Jan Hromadko

Akce Napříč Prahou – přes tři jezy pořádaná 4. přístavem vodních skautů Jana Nerudy z Prahy 3 má již více než osmdesátiletou tradici – historie závodu totiž sahá až do roku 1939, kdy libeňský oddíl Třináctka oslavil závodem pramic otevření své nové klubovny. Od té doby akce každoročně přináší jedinečnou příležitost poměřit síly s pražskými propustmi, které jsou jindy zavřené. Letos se akce zúčastnil rekordní počet posádek – v propusti Šítkovského jezu bylo napočítáno 1678 projíždějících lodí, 229 z nich bylo závodních.

Foto: Matěj Šafránek

Trasa závodu je dlouhá 6,5 kilometrů a vede historickým jádrem hlavního města. Posádky startují na Císařské louce s cílem dojet na Štvanici. Na účastníky ovšem nečeká jen klidná plavba pražským historickým centrem – na trati závodníci překonávají i vorové propusti Šítkovského jezu u Jiráskova mostu, Staroměstského jezu u Karlova mostu a Helmovského jezu v Holešovicích.

Foto: Ondřej Žižka

Kategorie volné splutí je každý rok zcela otevřena veřejnosti – stačí dodržet základní bezpečností pravidla jako je nošení plovacích vest. Závodu se tak účastní nejen skauti, skautky a vodáci, ale i rodiny s dětmi, které si chtěly zkusit sjet tento netradiční vodácký úsek.

Děkujeme organizátorům závodu, sponzorům i všem dobrovolníkům za pomoc s organizací této velkolepé akce. Další ročník se uskuteční tradičně 28. září 2024.