Najít kamarády
zažít dobrodružství

Zemřel válečný veterán, odbojář, hrdina a skaut Leopold Färber „Hurvínek“

27. 10. 2015 Vše

V olomoucké vojenské nemocnici dnes zemřel odbojář a vězeň poúnorových pracovních táborů Leopold Färber. Bylo mu 86 let. Färber se narodil 31. října 1928 na Slovensku, dětství prožil v moravských Boskovicích.

Zemřel válečný veterán, odbojář, hrdina a skaut Leopold Färber „Hurvínek“

Leopold Färber

V olomoucké vojenské nemocnici dnes zemřel odbojář a vězeň poúnorových pracovních táborů Leopold Färber. Bylo mu 86 let. Färber se narodil 31. října 1928 na Slovensku, dětství prožil v moravských Boskovicích.

Během druhé světové války se jako přesvědčený skaut a československý vlastenec zapojil coby spojka do protinacistického odboje. Je prokázáno, že jeho zásluhou došlo k záchraně mnoha lidských životů. Po osvobození republiky aktivně vystupoval proti násilnostem páchaným Čechy na vysídlovaných Němcích.

Do odboje se Färber znovu zapojil po komunistickém převratu v únoru 1948. S dalšími lidmi chtěl ilegálně sehnanými výbušninami poškodit policejní školu v Jeseníku. Při neopatrném zacházení s trhavinami ve skautské klubovně ale po výbuchu přišel o jedno oko. Poté organizoval roznášení protikomunistických letáků, v květnu 1950 byl ale zatčen a později odsouzen k 16 letům vězení. Ve věznicích v plzeňských Borech, v Jáchymově a v Leopoldově nakonec strávil osm let, podmínečně propuštěn byl v roce 1958.

Po roce 1989 se Färber angažoval v Konfederaci politických vězňů a podílel se na publikacích s odbojovou tematikou. Jeho činnost v druhém a třetím odboji byla oceněna celou řadou orelských a skautských vyznamenání, je mj. laureátem Ceny města Prostějova a nositelem Ceny Paměti národa. Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy mu prezident Václav Klaus propůjčil v roce 2012.

Sérii článků o skautském hrdinovi zveřejnil Olomoucký deník:

V Olomouci zemřel válečný veterán Färber. Bylo mu 86 let

Hoch zvaný Hurvínek zachránil desítky životů. Pak jej komunisté zavřeli

Politický vězeň Leopold Färber se dočkal státního vyznamenání

Bojoval proti nacistům, zavřeli jej komunisté

Z dalších médií:

Česká televize – portrét L. Färbera

Ve Vojenské nemocnici Olomouc zemřel válečný veterán Leopold Färber

Radio.cz

Cena Paměti národa: portrét Leopolda Färbera

Týden.cz: Klaus vyznamenal Špotákovou, Drahoše či spisovatele Filipa

ČTK

Ústav pro studium totalitních režimů

Skautský institut 

My jsme to nevzdali