Najít kamarády
zažít dobrodružství

Zhasněte světla a připojte se se skauty a skautkami k Hodině Země

21. 3. 2013 Vše

Mnoho skautů a skautek po celé republice stráví sobotní večer potmě, symbolicky tak naplní jeden z bodů skautského zákona – skaut je ochráncem přírody. 23. března 2013 od 20.30 se totiž Junák poprvé připojí k Hodině Země – celosvětové akci, jejímž cílem je zvyšovat povědomí o ekologických problémech a prostřednictvím symbolického zhasnutí světel propojit všechny, kterým není životní prostředí lhostejné. 

Zhasněte světla a připojte se se skauty a skautkami k Hodině Země

foto: Vojta Petr

Mnoho skautů a skautek po celé republice stráví sobotní večer potmě, symbolicky tak naplní jeden z bodů skautského zákona – skaut je ochráncem přírody. 23. března 2013 od 20.30 se totiž Junák poprvé připojí k Hodině Země – celosvětové akci, jejímž cílem je zvyšovat povědomí o ekologických problémech a prostřednictvím symbolického zhasnutí světel propojit všechny, kterým není životní prostředí lhostejné. 

Letošní Hodina Země se koná 23. března od 20.30 místního času a postupně obletí celý svět. Ti, kteří se chtějí připojit – ať už jde o jednotlivce, organizace, města a obce či firmy, zhasnou v tuto hodinu světlo. Podle uvážení každého účastníka může jít o lampu v pokoji, světla v domě, osvícení billboardu nebo vývěsního štítu, pouliční osvětlení nebo nasvícení významné stavby či památky. Celosvětově kampaň pořádá Světový fond na ochranu přírody (WWF), v České republice pak Ekologický institut Veronica.

 „Posláním skautingu je přispět k vytváření lepšího světa – a jedním ze způsobů je i zapojení do ochrany životního prostředí. Víme již, že životní prostředí je ohrožováno různými způsoby. Světelné znečištění zatím stálo na okraji pozornosti, přestože se jedná o podstatný negativní jev. Přitom právě skautský program poskytuje ideální prostor, jak se problematice světelného znečištění věnovat. Řada družinových a oddílových schůzek se koná v podvečer a večer ve městě, naproti tomu vícedenní víkendové akce často v přírodě. Setkáváme se tak běžně s kulisou noční oblohy, úplnou tmou v lese či nočními živočichy, které můžeme vidět nebo alespoň slyšet. Stojí však za zamyšlení, že tyto zdánlivé samozřejmosti již dnes zdaleka samozřejmostí být nemusí a jejich budoucnost je dále nejistá,“ uvedl její propagátor mezi skauty a skautkami Tomáš Vítek z Ekologického odboru Junáka. 

Jak se můžete zapojit:

Zhasnout světla 23. března

Připojte se k Hodině Země. Jednoduchým zhasnutím světla doma, v klubovně či jinde vyjádřete, že vám problémy životního prostředí (třeba právě světelného znečištění) nejsou lhostejné.

Černá hodinka 

Můžete ji spojit s předchozím, nebo zařadit do programu kdykoliv jindy. Naši předkové trávili spoustu chvil při tzv. černých hodinkách, neboť osvětlovací prostředky (svíčky, petrolej, později elektřina) nebyly vždy levné a dostupné – a tak bylo zvykem je využívat pouze v případě nezbytnosti. Černá hodinka byla příležitostí pro vyprávění historek, pověstí, pohádek… nebo naopak rozhovorů o životě, každodenních úspěších a strastech. Pokud zůstanete s touto myšlenkou sami, ani tak nemusíte zoufat – posezení v klidu potmě bez rušivého světla, ať už doma nebo v přírodě, může sloužit ke zklidnění po náročném dni či týdnu, utřídění myšlenek a celkovému navození pohody.

Pozorujte hvězdy

Bydlíte ve městě? Zkuste pozorovat hvězdy v blízkosti vašeho bydlište nebo – pokud opravdu nebude nic vidět – na okraji města. Zkuste počítat a případně nakreslit hvězdy a souhvězdí, která uvidíte a rozpoznáte. A pak pro srovnání zkuste provést totéž pozorování o víkendu (ve stejný čas stejným směrem) mimo město, na venkově uprostřed přírody. Opět kreslete, co na noční obloze vidíte a pak porovnejte s obrázkem z města – jak velký to bude rozdíl?

Udělejte si noční fotoworkshop

Zkuste „ulovit“ zajímavé záběry noční přírody, hvězdné oblohy (např. s využitím fotografování s dlouho expozicí) nebo naopak „srovnávací“ snímky přesvětleného města a tmavé krajiny na venkově.

Vypravte se do některé z oblastí tmavé oblohy

Pokud chcete vidět a zažít „nejtmavší“ noční oblohu u nás na vlastní oči, naplánujte si výlet do Beskyd nebo Jizerských hor. Tato území nabízejí mnoho zajímavého k vidění i ve dne, takže určitě neprohloupíte. Pro náročnější výletníky se sluší zmínit, že další (ještě „tmavší“ a opuštěnější) oblast tmavé oblohy se nachází v Poloninách v nejvýchodnější části Slovenska.

Více informací najdete na: http://www.earthhour.org/http://www.ho­dinazeme.cz/ nebo http://www.youtube.com/earthhour.