Před sto lety spatřilo světlo světa první číslo skautského časopisu Junák! – Je tak nejstarším dodnes vycházejícím časopisem pro mládež u nás.

13. 1. 2015 Vše

Časopisu, který přináší nápady a inspiraci skautkám a skautům, za sto let existence vyšlo „jen“ 57. ročníků. V dobách vlády totalitní moci a zákazu skautingu vycházet nemohl. Sto let od svého založení se stal nejstarším dodnes vycházejícím časopisem pro mládež.

Prvním šéfredaktorem byl sám zakladatel skautingu u nás A. B. Svojsík. Na úvodní stránce prvního vydání pak píše: „Skautství má právo na zájem veřejnosti a není tudíž určen list náš pouze pro junáky, nýbrž pro veškerou českou mládež, její rodiče, učitele a přátele. Má se státi hlasatelem snah jeho a během času vylíčiti celý mnohotvárný život skautů co nejúplněji.“

Od skromných začátků se propracoval k velkému formátu s hlubotiskovými fotografiemi ve třicátých letech či barevné podobě a stotisícovému nákladu po druhé válce. Publikovali v něm desítky známých jmen jako skautští vedoucí a spisovatelé Jaroslav Foglar či Miloš Zapletal, oba se také vystřídali i na místě šéfredaktorů.

U příležitosti stoletých narozenin bude zpřístupněn archivu všech čísel časopisu od roku 1915 do současnosti, v elektronické podobě. Zveřejňovány budou postupně od ledna po celý rok na adrese: skaut-junak.skauting.cz.

Dnes Junák – svaz skautů a skautek ČR nabízí svým členům pět různých časopisů.  Jsou určeny pro různé věkové kategorie – od nejmladších kluků a holek po dospělé dobrovolníky ve vedení oddílů a příznivce skautingu. „Junák má v současnosti několik redakcí, které pro skauty a skautky příslušného věku pravidelně připravují dávku zajímavostí nejen ze světa skautingu. Časopisů pravidelně tiskneme téměř 50 tisíc, je skvělé, že každý z členů může mít svůj časopis odpovídající jeho věku a zájmům,“ dodává Josef Výprachtický, starosta Junáka.

Stáhnout a prohlédnout si lze skautské časopisy na http://www.skaut.cz/skauting/casopisy.