Najít kamarády
zažít dobrodružství

Betlémské světlo letos potřicáté!

4. 12. 2018 Vše

Betlémské světlo je symbol míru a přátelství a pro mnoho domácností nepostradatelná součást vánočních svátků. Myšlenka vznikla v roce 1986 v Rakousku, odkud se rozšířila do desítek zemí světa. Do Česka (resp. tehdejšího Československa) se dostalo poprvé v roce 1989, kdy ho exiloví skauti přivezli až pod sochu sv. Václava v Praze.

Betlémské světlo letos potřicáté!

Foto: Zuzka Havlínová

Na stole kapr s bramborovým salátem, v rohu nazdobený stromeček a na okně lucernička s Betlémským světlem – takové jsou pro mnohé české rodiny atributy pravých Vánoc. Skauti a skautky plní svou vánoční službu, rozvoz a rozdávání Betlémského světla, již od roku 1989, kdy se k nám vánoční plamínek dostal poprvé.

Cestu z Betléma do Rakouska, kde tato novodobá vánoční tradice vznikla, absolvuje plamínek letecky, zde se pak během slavnostní ekumenické bohoslužby předává skautům z jednotlivých evropských zemí. Letos tato slavnost proběhne v sobotu 15. prosince v Linci, v katedrále Neposkvrněného Početí Panny Marie. Světlo odtud přivezou českobudějovičtí a plzeňští skauti vlakem Os 3806 Donau Moldau s odjezdem z Lince v 17:35 a příjezdem do Českých Budějovic v 19:58.

Následující den, v neděli 16. prosince 2018 ráno, se pak vánoční plamínek díky skautským dobrovolníkům a partnerství Českých drah rozšíří po celé republice – rozvoz probíhá již tradičně po vlakových trasách. Skautští kurýři ho doručí do všech koutů naší republiky.

Foto: Člověk a víra

Téhož dne, v neděli 16. prosince, proběhne slavnostní přivítání Betlémského světla ve třech katedrálách: v Brně na Petrově v 9 hodin, v Praze u svatého Víta a v Olomouci u svatého Václava v 10 hodin.

V Praze přinesou skauti Betlémské světlo také primátorovi hlavního města Zdeňku Hřibovi, a to v 14:30 hodin před budovu Nové radnice na Mariánském náměstí.

Třicátý příjezd Betlémského světla oslaví v neděli 16. prosince v 18 hodin pražští skauti koncertem České mše vánoční J. J. Ryby v provedení skautského orchestru v budově České pošty v Jindřišské ulici.

Na mnoha lokálních akcích si pak až do Štědrého dne budou moci lidé od skautů připálit svíčky nebo lucerničky a Betlémské světlo si odnést do svých domovů. Skauti tyto předvánoční akce často spojují i s dalším programem pro veřejnost: živým betlémem, koncerty a zpíváním nebo tvůrčími dílnami; nabízí perníčky či čaj, zvou do týpí či podsadového stanu na náměstí nebo třeba objíždí město speciálním Betlémským autobusem. Skupinky skautů světlo ve svých obcích také roznáší, například starším a nemocným lidem, do domovů pro seniory, nemocnic a dalších zařízení.
„U nás na Mostecku objíždíme nejdříve podhorské a horské vesničky v našem okrese a pak se vydáme i do pohraničí na německé straně. V Sasku totiž skauti nejsou, a tak by se jinak Betlémské světlo k místním lidem nedostalo. Děláme to tak už mnoho let a je to pro nás samozřejmost, součást skautských Vánoc. Je pěkné vidět, jakou radost světlo lidem dělá a jak vnímají jeho poselství,“ popisuje motivaci skautských kurýrů Michal Tarant ze skautského střediska v Mostě.  

Přehled všech akcí i odběrných míst najdete na mapě na www.betlemskesvetlo.cz v sekci Místní akce.
Na šíření Betlémského světla se podílí například také knihovny, obecní úřady, hasiči, spolky i jednotlivci.

Betlémské světlo je symbol míru a přátelství a pro mnoho domácností nepostradatelná součást vánočních svátků. Myšlenka vznikla v roce 1986 v Rakousku v rámci charitativní akce místního ORF „Licht ins Dunkel“ a odtud se rozšířila do desítek zemí světa. V Betlémě světlo každý rok vyzvedává chlapec či dívka z Horního Rakouska, takzvané Dítě světla. Letos je jím jedenáctiletý skaut Niklas Lehner.

Foto: ORF Oberösterreich

Betlémské světlo se k nám poprvé dostalo v prosinci roku 1989, nedlouho poté, co byl skauting u nás potřetí obnoven po mnohaletém zákazu komunistickým režimem.  Do tehdejšího Československa ho přivezli vlakem exiloví skauti z Rakouska. Velký průvod skautů a skautek nadšených ze svobody světlo tenkrát donesl pod sochu sv. Václava v Praze a k hrobu A. B. Svojsíka na Vyšehradě.

Na poštách v Praze, Brně a Olomouci bude možno v týdnu před Vánocemi získat příležitostné razítko Betlémského světla.

Další informace jsou také na webu https://www.skaut.cz/betlemskesvetlo/ a www.betlemskesvetlo.cz

Celou akci připravuje brněnské skautské středisko Řehoře Mendla s pomocí stovek skautských dobrovolníků a dobrovolnic po celé zemi.

Fotografie pro tiskové využití jsou k dispozici ZDE, prosíme o uvádění autorů.

 

Kontakt:

Barbora Trojak, tisková mluvčí Junáka – českého skauta, barbora.trojak@skaut.cz, tel.: 731 403 647

Jan Svoboda, koordinátor Betlémského světla, info@betlemskesvetlo.cz, tel.: 602 559 576

 

Partnery Betlémského světla jsou České dráhy a Český rozhlas.

Partnerem Skautské Rybovky je Česká pošta.