Svatojiřská výzva: odhodlej se k dobrým skutkům!

24. 4. 2023 Vše

Inspiruj se u svatého Jiří, který symbolizuje vítězství dobra nad zlem. Vyber si některý z 30 dobrých skutků – podle toho, na co máš zrovna čas a sílu.

Svatého Jiří nám za patrona zvolil zakladatel skautingu Robert Baden-Powell. Chtěl, aby byl rytířský příběh inspirací: bez ohledu na to, jaká překážka je před námi a jak náročné nám může připadat její zdolání, nikdy bychom se neměli nechat ovládnout strachem. Naopak máme využít všech svých sil, věřit si a náročnou situaci zkusit překonat.
Svatý Jiří se díky příběhu o draku, kterého – přestože vyzbrojený jen kopím – porazil, a zachránil tak obyvatele nedalekého města, stal symbolem odvahy a vítězství dobra nad zlem, vzorem rytíře, který vždycky chrání slabší.
Jako skauti a skautky si rytířský příběh vyprávíme, protože nám připomíná i náš úkol: drobnou a každodenní prací rozšiřovat pole dobra v sobě a v našem okolí.
Ve světě se slaví svatého Jiří 23. dubna, u nás posunutím za svátek svatého Vojtěcha až o den později. Je to pravděpodobné datum jeho mučednické smrti, snad v roce 303 nebo 304 ve starověké Lyddě, dnes nedaleko Tel Avivu. Jiří byl umučen, protože se jako příslušník císařského vojska postavil za pronásledované křesťany a snažil se císaře přesvědčit, že pro nepřátelství vůči nim není důvod.

jiri A4