Čtyři stovky dospělých skautů a skautek se sjedou do Rudolfina na svůj 16. valný sněm

9. 6. 2022 Vše

Po celou více než stoletou historii skauting vždy pevně stál na demokratických hodnotách a principech. Jejich vrcholným projevem u toho českého je valný sněm. Na ten šestnáctý se v sobotu 18. června do budovy pražského Rudolfina sjedou více než čtyři stovky skautských vedoucích z celého Česka.

Na valném sněmu se schází volení zástupci ze skautských oddílů z celé republiky a je nejvyšším orgánem Junáka –­ českého skauta. Koná se jednou za tři roky a pro skauty a skautky je příležitostí vyzkoušet si demokratické procesy v praxi. Na sněmu si skauti pravidelně volí i nové vedení své organizace, tentokrát ale volby na programu nebudou. Kvůli pandemii totiž své zástupce skauti vybrali již před dvěma roky v mimořádném online hlasování.

Většinu času tak budou účastníci sněmu věnovat tématům, která vyplynula z předsněmová diskuze. „Do té se může zapojit každý člen hnutí. Témata pro Valný sněm mohou na svých sněmech navrhovat jednotlivá skautská střediska, okresy či kraje. Při aktuálním válečném konfliktu na území napadené Ukrajiny ale i v dalších místech světa se dnes setkáváme s řadou nedemokratických postupů. Pokládáme proto za velmi důležité moci dětem i dospělým přímo v naší organizaci ukazovat, jak konkrétně demokracie funguje, a dávat jim příležitosti pro pravidelné zapojování,“ vysvětluje náčelní Junáka – českého skauta Vendula Bušková – Véňa.

Mezi nejzajímavější témata, jimž se sněm bude věnovat, patří například projednávání možné podoby Kodexu jednání dospělých, nástroje pro ošetření fyzického i psychického bezpečí ve skautské činnosti. Delegáti sněmu budou jednat rovněž o novém principu skautské výchovné metody, který se zaměřuje na větší zapojení skautů a skautek do společenství a aktivit v jejich nejbližším okolí

Na Valný sněm skauti pozvali i ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Gazdíka, skauty pozdraví Zdeněk Hřib coby primátor hostitelského města a předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček. Přítomni budou i někteří z držitelů nejvyšších skautských vyznamenání. O zdárný průběh sněmu se bude starat přes 80 dobrovolníků z řad dospělých skautů a skautek.

Čeští skauti se schází na svém 16. valném sněmu ve chvíli, kdy se organizaci daří dlouhodobě velmi dobře a i přes dva roky v pandemii a opakované omezení činnosti český skauting setrvale roste, a to dokonce nejrychleji ze všech evropských zemí. Skautů a skautek je dnes v Česku 73 315 a jejich počet se nepřetržitě zvyšuje od roku 2006, zájem mezi dětmi i rodiči je mimořádný.

Aktualizace 18. června 2022: primátor Zdeněk Hřib se z Valného sněmu omluvil.

Výroční zprávu Junáka – českého skauta za rok 2021 si můžete přečíst na www.skaut.cz/vyrocnizprava

Kontakt
Barbora Trojak, skautská tisková mluvčí | tel. 731 403 647 | barbora.trojak@skaut.cz

Junák – český skaut je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Za posledních 15 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil o 75 procent, na současných více než 73 tisíc. Skauting vede k formování charakteru, přináší mladým lidem dobrodružství a partu kamarádů. Je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 60 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa. Více na www.skaut.cz.

Poslední Valný sněm se konal v roce 2017 ve Velkém Meziříčí, skauti si na tamním náměstí postavili i malý tábor.