Najít kamarády
zažít dobrodružství

Rok pomoci obětem války: otevřené oddíly i tábory, skauti jako zdravotníci, tlumočníci i ubytovatelé

23. 2. 2023 Vše

Chránit slabší a hledat příležitosti, jak pomoci tam, kde je třeba – tomu vede skauting holky a kluky v oddílech. Jak se nám dařilo pomáhat lidem z Ukrajiny, kteří opustili své domovy, aby uprchli před válečným konfliktem?

Rok pomoci obětem války: otevřené oddíly i tábory, skauti jako zdravotníci, tlumočníci i ubytovatelé

Foto: Jakub Pejcal - Boby

V těchto dnech si připomínáme smutné výročí jednoho roku od chvíle, kdy ruská vojska zaútočila na území Ukrajiny, a rozpoutala tak válečný konflikt s miliony nevinných obětí. Na stovky kilometrů dlouhou cestu s nejasným cílem se vydaly miliony Ukrajinek a Ukrajinců a pomocnou ruku jim mezi mnoha jinými dobrovolníky podali i skauti a skautky. 

Sbírky, ubytování i komunitní centrum

Mnozí skauti a skautky z celé republiky se hned v prvních dnech války zapojili do řady dobrovolnických aktivit v místech, kde žijí. Některá střediska pořádala vlastní sbírky potřebné materiální pomoci, jiná se přidala k těm, kteří sbírky v daném místě již vypsali. Další dobrovolníci se zapojovali třeba jako zdravotníci nebo tlumočníci v Kongresovém centru v Praze, na Hlavním nádraží a v dalších centrech pro přijímání uprchlíků v jednotlivých krajích.

Rychle jsme reagovali na nejistoty vedoucích i mnoha dospělých pracujících s dětmi, a vydala článek Jak mluvit s dětmi o válce a na stejné téma uspořádali živé vysílání s odborníky a spolu s Českým rozhlasem také dvě Dětské tiskové konference. Hostem druhé z nich byl dokonce ministr vnitra a místopředseda vlády Vít Rakušan. S odborníky skauti probrali i doporučení pro dobrovolníky, jak pomáhat a zároveň pečovat o své duševní zdraví.

Materiální sbírka Diakonie Vsetín Foto: Diakonie Vsetín

Řada kluboven, v nichž běžně přes týden probíhají skautské schůzky, a základen, kam jezdí skauti na víkendové výpravy a kurzy, se během března a dubna přeměnila v ubytování pro ukrajinské rodiny. Svou kapacitu takto nabídli třeba skauti z pražského Žižkova, Liberce, Kuřimi, Brna, Říčan, Benátek nad Jizerou nebo Mentaurova. Během jara a léta mnoho skautských středisek pořádalo volnočasové aktivity pro ukrajinské děti i dospělé. Herní nebo sportovní odpoledne pořádali například skautky z Jindřichova Hradce nebo skauti a skautky ze střediska Ostříž v Praze.  

Řadu aktivit na podporu uprchlických rodin inicioval během roku i Skautský institut. Kromě velké materiální sbírky to bylo třeba i provozování dvou hotelů s ubytováním pro rodiny uprchlíků nazvaných Hotel Svojsík a Hotel Rakša (podrobněji si o jednom z nich přečtěte zde). Skautský institut koordinoval i další dobrovolníky pro integrační centra nebo úřady práce a v prostorách Skautského institutu na Staromáku začalo fungovat Komunitní centrum Svitlo, které každý týden navštíví několik stovek ukrajinských uprchlíků.

Zveme kluky i holky do oddílů

Desítky skautských oddílů po celé republice přijaly mezi sebe kluky a holky, kteří sem přišli z Ukrajiny. Někteří z nich vyrazili už i na letní tábory, jiní se přidali až na začátku nového školního roku. Pro skautské vedoucí jsme připravili řadu materiálů, které jim mají pomoci při práci s ukrajinskými kluky a holkami v oddílech. Jde například o metodiku plnou užitečných tipů, uvítací plakát, web v ukrajinštině o skautingu nebo články do skautských časopisů. Zorganizovali jsme i živé vysílání s vedoucími, kteří již pustili do do práce s ukrajinskými kluky a holkami. Pevná přátelství, bezpečný kolektiv i společná dobrodružství – to je ta nejlepší pomoc a podpora, kterou skautské oddíly umí dlouhodobě poskytnout. Pokud víte o někom, koho by připojení se ke skautskému oddílu mohlo zajímat, všechny potřebné informace najde na webové stránce skaut.cz/zvemedoskautu.

Připravili jsme také dvojjazyčné komunikační karty k překonání jazykové bariéry, česko-ukrajinské pexeso a čerstvě také speciální dvojjazyčný časopis Parťák. Všechny materiály najdete na rozcestníku skaut.cz/ukrajina/podpora-prace-s-detmi.

Společně na tábor

Stovka ukrajinských kluků a holek se během léta zúčastnila více než čtyř desítek skautských táborů. Díky darům od Nadace Vodafone a European Scout Foundation jsme mohli vytvořit skautský program finanční podpory Laskavo a z něj přispět ukrajinským holkám a klukům na jejich pobyt na skautských letních i příměstských táborech. Skautské jednotky si mohly velmi jednoduchým způsobem požádat o finanční příspěvek, ze kterého  pokryly účastnické poplatky pro holky a kluky z Ukrajiny a mohly jim i nakoupit potřebné vybavení na tábor.

Ľubo složil na letošním táboře svůj skautský slib, který mu vedoucí přeložili do ukrajinštiny. Foto: Jana Harušťáková

Jedním z nich z těchto táborníků byl i Luboš z Rakovníka, který letos na táboře dokonce i složil skautský slib. K oddílu Oheň se přidal už na jaře, bydlí totiž v areálu nemocnice, kde se skauti scházejí. Když jsme v létě navštívili jejich tábor, přišel za námi se svým rádcem Rohlíkem, který je dnes jeho nejlepším kamarádem. Nadšeně nám vyprávěl o tom, jak přespávají pod širákem v lese, jak ho baví pomáhat vedoucímu Tomášovi v kuchyni a že slibový oheň pro něho byl velkým překvapením. „Svým přístupem a aktivitou splnil všechny podmínky nováčkovské zkoušky, tak jsme se ho zeptali, jestli chce slibovat. Zeptal se nás, co to obnáší a my jsme mu vysvětlili, že potom už bude skautem navždycky. Přikývl, že to chce, jen měl obavu, že se text slibu asi nenaučí v češtině. Běžel jsem tedy na kopec ulovit signál a přeložit mu slib do ukrajinštiny. Ľubo pak sliboval v ukrajinštině,“ popsal nám vedoucí Tomáš netradiční přípravy na letošní slibový oheň.

Některé skautské oddíly a střediska pořádaly pro ukrajinské kluky a holky příměstský tábor. Třicítky turnusů těchto táborů se zúčastnilo více než 400 holek a kluků z Ukrajiny. Příměstský tábor byl vhodnou alternativou pro ty, kteří si chtěli vyzkoušet skauting, ale báli se odjet z domova na delší dobu.

Nyní motivujeme roverské kmeny – party dospívajících skautů a skautek, aby uspořádaly aktivitu pro stejně staré teenagery z Ukrajiny, a pomohli jim tak s integrací. Připravenu máme i finanční podporu, aby byly aktivity co nejdostupnější.

Světlo a teplo pro Ukrajinu

Čerstvou skautskou aktivitou je výroba svíček v plechovce pro obyvatele Ukrajiny. Svíčka v plechovce hoří několik hodin může pomoci ohřát místnost, dá se nad ní ohřát jídlo, zahřát zmrzlé ruce a nohy. Pro obyvatele Ukrajiny, kde dochází k častým a dlouhodobým výpadkům elektřiny, to může být pomoc, která jim zajistí potřebné světlo i teplo na dlouhou dobu.

Skauti a skautky se proto nejprve samostatně, později i za pomoci veřejnosti rozhodli sbírat větší množství vosku a vyrábět podle předem připravených návodů tyto svíčky, které poté odešlou na Ukrajinu. Skauti ve sbírce sbírají i vosk nebo parafin a dobře vymyté plechovky od potravin, ze kterých se dají svíčky vytvářet. „Svíčky se vyrábí tak, že se rozehřeje vosk, do plechovek se smotá do spirály kus kartonu, vloží se tam knot, také z kartonu, a celé se to pak zalévá voskem,“ popsal Brněnskému deníku výrobu takové svíčky Vít Burian z brněnského skautského střediska. Skauti se k jejich výrobě v Brně opakovaně schází v prostorách Ženského vzdělávacího spolku Vesna v Údolní ulici. Další sběrné místo pro svíčky i materiál na jejich výrobu je v Praze v prostorách Pražské tržnice v Holešovicích. Sbírka byla prodloužena do 10. března a všechny podrobné informace o sběrných místech i o materiálu a výrobě svíček najdete na webové stránce www.skaut.cz/svickyproukrajinu.