Skautský program

Skautský program je pestrobarevný – náplň činností je různorodá a přizpůsobená jak věku, tak individuálním potřebám dětí.

V oddílech se potkávají děti a mladí lidé s rozdílnými schopnostmi, různých národností nebo odlišného náboženského vyznání. Skauting je otevřen všem a každému nabízí příležitost navázat nová přátelství.

Skauti prožívají život naplno. Berou ho do svých rukou a dělají to, co je baví. Fotí, píší reportáže, slaňují skály, hrají na kytaru nebo sportují.

Někteří skauti se vydávají se svými oddíly za dobrodružstvím na vodu, sjíždějí řeky a učí se postarat o sebe i posádku lodi. Jiní objevují české kraje i Evropu na kolech.

Nejdůležitější je ale to, co se přitom učí mimochodem – že má cenu se o něco snažit, zapojit se, spolupracovat, být součástí světa.

Principy programu

Skautská výchovná metoda je ucelený systém, který se snaží vést mladého člověka na cestě jeho osobního růstu. Mezi hlavní prostředky patří:

• týmová práce v malých skupinách
  • sebevýchova a seberozvoj
  • motivace dětí pomocí příběhů
  • pobyt v přírodě s partou kamarádů
  • průvodcovská role dospělých
  • postupné přebírání zodpovědnosti

Důležitými principy skautingu je respektování mravních hodnot a služba společnosti.

Děti se učí týmové práci

Základním prostředkem ve skautské výchovné metodě je družinový systém. Pěti až sedmičlenné skupiny (družiny) pracují v týmu a společně připravují i realizují program.

Družinu vede starší a zkušenější skaut či skautka za dohledu dospělého. Učí se odpovědnosti za druhé a podílejí se na vedení svých vrstevníků. Stávají se spolehlivějšími, získávají samostatnost, sebedůvěru a schopnost spolupracovat.

Oddílový program vrcholí v létě

V oddílech se převádí skautské poslání do praxe. Program se během roku uskutečňuje na schůzkách v klubovně, na hřišti či v okolí.

O víkendech vyrážejí oddíly na vícedenní akce ven do přírody. V létě pak činnost oddílu završí tábor – ten je většinou stanový a trvá 2-3 týdny.

Skauti pracují na osobním rozvoji

Základním nástrojem současného programu je Stezka. Ta nabízí skautům řadu možností, jak na sobě pracovat: obsahuje soubor aktivit a nápadů, jak se naučit něco nového o sobě, o druhých lidech, o přírodě i celém světě.

Některé aktivity ve Stezce si vybírá každý za sebe, jiné plní malý tým nebo celý oddíl. Každý má možnost si vybrat to své a dosáhnout cíle. Důraz klademe na kompetence – nestačí jen něco znát, ale mnohem důležitější je umět své znalosti využít ve správnou chvíli.

Základní trojice principů skautingu

Skautské hnutí je založeno na třech principech, které se promítají do skautského slibu i zákona. Udávají směr celému skautskému hnutí:

• odpovědnost za sebe a svůj rozvoj
  • spolupráce, pochopení a odpovědnost vůči druhým lidem i životnímu prostředí
  • hledání duchovních hodnot, které člověka přesahují

Poznejte skauting blíže

Proč se stát skautem

Skauting pomáhá vašemu dítěti být aktivní a najít vlastní místo ve světě.

Skautský program

Náplň činností je různorodá a přizpůsobená věku a potřebám dětí.

Fakta a čísla

76 711 členů a 2 297 oddílů. Jsme téměř v každém městě.

Všechno to začalo jedním letním táborem pro 20 kluků v Británii v roce 1907.

Skautské tábory

Letní tábory jsou vyvrcholením celoroční činnosti oddílů.

Naše projekty

Zanechat svět o trochu lepší...

Známé osobnosti

Václav Havel, Anna Geislerová, Jiří Menzel, Eva Holubová. Skauti.

Vedení organizace

Kdo jsme a proč nám na rozvoji skautingu v ČR záleží.

Najít nejbližší oddíl pro moje dítě