Najít kamarády
zažít dobrodružství

Jaký byl skautský rok 2022?

30. 12. 2022 Vše

Ohlížíme se za nejzajímavějšími událostmi a akcemi, které jsme v letošním roce při skautování zažili.

Válka na Ukrajině: Tisíce hodin dobrovolnické pomoci skautů rodinám prchajícím před válkou a zapojení ukrajinských dětí do skautských oddílů

Sbírka humanitární pomoci ve Skautském institutu se setkala s obrovským zájmem veřejnosti. Foto: Skautský institut

Čtyřiadvacátého února – tento den zcela změnil běh všeho ve zbytku tohoto roku a zřejmě i pro řadu let dalších. Ruská armáda začala svou invazi na území Ukrajiny, rozhořel se tím rozsáhlý válečný konflikt nedaleko území naší republiky, který dal brzy do pohybu obrovskou uprchlickou vlnu milionů lidí prchajících před válkou. Řada z nich dorazila i do České republiky. Stovky, později i tisíce skautských dobrovolníků se od prvních dnů války zapojily do různých forem pomoci napadené Ukrajině i lidem prchajícím před válkou. Nejprve převažovaly materiální sbírky zdravotnického materiálu, oblečení, léků a další humanitární pomoci. S přibývajícím počtem uprchlických rodin s dětmi prchajícími přibýval počet skautských kluboven, základen a dalších míst, ve kterých přicházející lidé mohli i díky skautům nacházet dočasné ubytování. Řada skautů se jako dobrovolníci zapojili do pomoci v koordinačních centrech pro přijímání válečných uprchlíků, nebo přímo na nádražích, kam lidé přijížděli.

Skautský institut v prvních dnech války uspořádal ve svém sídle v Praze na Staroměstském náměstí materiální sbírku. Ta se setkala s až nečekaným zájmem veřejnosti. V podloubí před vchodem do Skautského institutu stála dlouhé hodiny stovky metrů dlouhá fronta lidí přinášejících léky, zdravotnický materiál, spacáky, karimatky, deky, obuv nebo nabité powerbanky. Namísto plánovaných několika aut tak se shromážděnou materiální pomocí nakonec vyrazil na Ukrajinu celý konvoj vozů. Nakonec to vydalo na 55 dodávek, dva náklaďáky a dva velké autobusy, plus dalších 8 dodávek věcí. Skautský institut v dalších dnech vyhlásil možnost přihlásit se do dobrovolnické služby. Přihlásilo se jich již více než dva tisíce a pomáhají na řadě dalších míst. Část z nich zajišťovala provoz dvou hotelů (Hotel Svojsík a Hotel Rakša) ubytovávajících rodiny s dětmi přicházející z Ukrajiny. Někteří dochází do pražského Kongresového centra, další spolupráce a možnost využití dobrovolníků bylo domluveno s ředitelem Úřadu práce.

Skautské oddíly zároveň získaly rozsáhlou podporu pro to, aby mohly umožnit ukrajinským dětem zapojit se do činnosti skautských oddílů. Připravili jsme metodiku plnou užitečných tipů, vedoucí mají k dispozici sdílený dokument, kam mohou zapisovat vyzkoušené aktivity a nápady a zorganizovali jsme i živé vysílání s několika vedoucími, kteří se do práce s ukrajinskými kluky a holkami pustili.

Během léta se pak přes 120 ukrajinských holek a kluků zúčastnilo více než 40 skautských táborů v různých místech republiky. Některé oddíly a střediska pořádaly pro ukrajinské kluky a holky příměstský tábor. Ty byly vhodná alternativa pro ty, kteří si chtěli vyzkoušet skauting, ale báli se odjet z domova na delší dobu. Sedmadvaceti turnusů těchto táborů se zúčastnilo více než 300 holek a kluků z Ukrajiny (podrobnosti o skautské pomoci rodinám prchajícícím před válkou najdete zde).

Společně s Českým rozhlasem jsme také připravili dvě Dětské tiskové konference věnované tématu probíhající války. Kluci a holky se na nich přítomných odborníků z různých organizací mohli ptát na vše, co je k aktuální situaci zajímalo. Jednu z konferencí navštívil i ministr vnitra a místopředseda vlády Vít Rakušan.

 

Středoevropské jamboree  – CEJ 2022: Praha přivítala více než 1200 skautů z více než dvaceti zemí

Závěrečná fotografie účastníků Středoevropského jamboree na Letenské pláni. Foto: Petr Kalousek – Robinson

Od 2. do 12. srpna jsme v Praze přivítali skauty a skautky z mnoha evropských i neevropských zemí. Pořádali jsme zde další ročník Středoevropského jamboree (Central European Jamboree, CEJ) – setkání dospívajících skautek a skautů ze zemí střední Evropy i dalších evropských regionů.

Akce se konala v areálu pražského Výstaviště. Skauti a skautky se tak vrátili na místo, kde v roce 1931 tradice setkávání skautů a skautek ze středoevropského regionu začala. Účastníci středoevropského jamboree se mohli během deseti dnů zapojit do řady zajímavých programů. Vše začalo slavnostní zahájení v areálu Křižíkovy fontány, v dalších dnech následovaly společné hry a sportovní i tvořivé aktivity nebo večerní koncerty. Speciálními body programu byl mezinárodní den, během něhož jednotlivé země představovaly tu svou ostatním nebo den, který byl věnovaný dobrovolnickým aktivitám na různých místech Prahy a v jejím blízkém okolí. Celou akci pak zakončil stejně jako v roce 1931 skautský průvod Prahou, který končil velkou společnou fotkou na Letenské pláni.

 

Čtyři stovky skautů a skautek se sjely do Rudolfina na valný sněm

Do pražského Rudolfina se na Valný sněm sjely čtyři stovky skautů z celé republiky. Foto: Junák – český skaut

Valný sněm je vrcholným orgánem naší organizace Junák – český skaut. Na ten šestnáctý se 18. června do budovy pražského Rudolfina sjely více než čtyři stovky skautských vedoucích z celého Česka. Tento sněm neměl na programu volbu vedení organizace – kvůli pandemii jsme jeho členy zvolili již před dvěma roky v mimořádném online hlasování. Mezi nejzajímavější témata diskuzí a hlasování účastníků sněmu tak patřila například projednávání možné podoby Kodexu jednání dospělých, nástroje pro ošetření fyzického i psychického bezpečí ve skautské činnosti. Delegáti sněmu jednali i o novém principu skautské výchovné metody, který se zaměřuje na větší zapojení skautů a skautek do společenství a aktivit v jejich nejbližším okolí. 

 

Zemřel Eduard Marek – Hroznýš – nejstarší skaut v Česku

Eduard Marek – Hroznýš po předání nejvýznamnějšího skautského vyznamenání – Řádu stříbrného vlka. Foto: David Růžička

Letošní skautský rok pro nás odstartoval velmi smutnou událostí. Dvaadvacátého ledna odešel k věčnému táborovému ohni bratr Eduard Marek – Hroznýš, držitel nejvyššího skautského vyznamenání Řádu stříbrného vlka a nejstarší skaut v Česku. Během druhé světové války ho věznili nacisté, po únoru 1948 komunisté. Podílel se na obnovení skautské organizace v roce 1968 i po roce 1989. Byl nejstarším skautem v Česku a mimořádným člověkem. Za oddanou službu skautingu obdržel Eduard Marek v roce 2009 nejvyšší skautské vyznamenání – Řád stříbrného vlka. Poslední rozloučení s Eduardem Markem – Hroznýšem se konalo v sobotu 29. ledna v kostele svaté Anežky České na Spořilově.

 

Přes tři pražské jezy se vydal rekordní počet závodních plavidel

Závodní části akce Napříč Prahou – přes tři jezy se letos účastnil rekordní počet plavidel. Foto: Lukáš Smola

Pouze jednou do roka se vodákům otevírají tři pražské jezy na jedinečnou akci, na kterou skauti zvou i širokou veřejnost. Ani letošní chladné počasí neodradilo zájemce od účasti a tisíce skautů, skautek a vodáků se na pramicích, kajacích, kanoích, raftech i paddleboardech zapojilo do volného splutí i každoročního závodu. Akce Napříč Prahou – přes tři jezy pořádaná 4. přístavem vodních skautů Jana Nerudy z Prahy 3 má již více než osmdesátiletou tradici. Letos se podařilo překonat další z jejích rekordů – závodu se účastnilo rekordních 249 plavidel. Splutí tří pražských jezů se letos zúčastnilo celkem 1326 různých posádek.

 

Na několika místech republiky byly otevřeny nové skautské klubovny

Jedna z nových skautských kluboven byla letos otevřena v Polné.

S rostoucím zájmem o skautování je v posledních letech úzce spojena i potřeba dostatečné kapacity míst, kde můžou skautské oddíly působit. Řada skautských středisek na různých místech republiky se proto v posledních letech pustila do rekonstrukce stávající klubovny nebo i výstavby zcela nové klubovny. V řadě případů jim v tom pomáhá město, větší i menší dárci, dobrovolníci z řad rodičů, členů střediska i samotní členové oddílů. V tomto roce tak byly slavnostně otevřeny nové klubovny například v Polné a ve Mníšku pod Brdy v Lomnici nad Popelkou nebo v Mikulčicích, kde přišli tamní skauti před rokem o klubovnu poté, co se městem prohnalo ničivé tornádo. Netradiční způsob stavby klubovny zvolili skauti v Loučné nad Desnou. Jako nová klubovna tu vznikne skautská jurta.

…a několik dalších událostí

V červenci jsme si připomněli výročí 110 let od prvního skautského tábora v českých zemích. Skupina skautů vedená A.B. Svojsíkem se na něj vydala 13. července 1912 od budovy žižkovského reálného gymnázia, kde Svojsík působil jako učitel. Na dvoukolák naložili 300 kilogramů táborového vybavení a vyrazili na cestu na vybrané tábořiště nedaleko Humpolce, v lesích kolem Orlovské hájovny. Strávili tam téměř pět týdnů. Letos jsme po celé republice uspořádali více než 1200 skautských táborů ročně a zúčastnilo se jich na 47 tisíc skautů a skautek, z toho přes 36 tisíc dětí.

Data z letošní registrace potvrdila, že růst zájmu o skauting trvá a pokračoval i během pandemie. V Česku je nyní 73 315 skautek a skautů. Junák – český skaut má jako největší výchovná organizace pro děti a mládež v zemi o celých 75 procent více členů a členek než před patnácti lety a české skautské hnutí roste nejrychleji v Evropě.